• Obecnie brak na stanie
Opel 2.2 Direct F5R pompa wysokiego ciśnienia
search
  • Opel 2.2 Direct F5R pompa wysokiego ciśnienia
  • Opel 2.2 Direct F5R pompa wysokiego ciśnienia
  • Opel 2.2 Direct F5R pompa wysokiego ciśnienia

Opel 2.2 Direct F5R pompa wysokiego ciśnienia

339,00 €
Brutto


Ilość
Obecnie brak na stanie

Nowa pompa wysokiego ciśnieni F5R UE116150EA/EB do Opla/Vauxhalla 2.2 Direct. Jest to alternatywne rozwiązanie do oryginalnej pompy membranowej Siemens-Continental GM 24465785, GM 93174538.


Ten zestaw zawiera:

1. Pompa paliwa F5R

2. Stalowe złącze przewodu paliwowego

3. Śruby mocujące


Waga 1,2kg


Montaż jest bardzo prosty, zajmuje około 15 minut i wymaga jedynie podstawowych narzędzi. Wszystkie potrzebne części znajdują się w zestawie. Od pompy GM należy odkręcić kątową złączkę paliwową i przykręcić do pompy F5R. Trzeba zwrócić uwagę czy filtr znajdujący się w złącze jest sprawny oraz czy o-ring uszczelniający złączkę nie jest uszkodzony (w korku pompy F5R jest zapasowy o-ring złączki). Dodatkowo należy przełożyć czarną plastikową przekładkę umieszczoną pomiędzy pompą a głowicą cylindrów dla nowej pompy F5R.

Biopaliwa

Pompa F5R jest pompą tłokową bez membran, więc poniższy komunikat Opla nie ma już zastosowania. „Paliwo E10 można stosować we wszystkich pojazdach Vauxhall z silnikiem benzynowym, z wyjątkiem modeli z 2,2-litrowym silnikiem benzynowym z bezpośrednim wtryskiem (kod Z22YH) stosowanym w Vectrze, Signum i Zafirze”. Kwestia wpływu paliw E5 i E10 na aluminiowe części układu wtryskowego jak pompa wysokiego ciśnienia jest omówiona tutaj.

Uwaga dotycząca bezpieczeństwa

ze względów bezpieczeństwa pompa wymaga regulatora ciśnienia paliwa produkcji po 246 09, regulatora regenerowanego lub nowego. Zabrania się montażu regulatorów wyprodukowanych przed tą datą. Dzień i rok produkcji to dwie ostatnie liczby w trzecim rzędzie na obudowie regulatora (246 09 > 246 dzień 2009). Sugerujemy montaż jak najnowszych reguatorów z przebiegiem mniejszym niż 150 tys km (od daty montażu).


Uwaga techniczna

Do diagnozy układu paliwowego należy stosować multimetr z funkcją Hz/% którym można mierzyć sygnał PWM regulatora ciśnienia paliwa. Jest najważniejszy parametr układu regulacji ciśnienia. Parametr ten nie jest dostępny z żadnego urządzenia diagnostycznego.


Optymalny zakres pracy sygnału PWM mieści się w przedziale 15-40%, jednak im niższa wartość sygnału tym łatwiej utrzymać prawidłowe ciśnienie. Na biegu jałowym sygnał powinien wynosić od 15 do 25% w zależności od temperatury silnika oraz typu/stanu regulatora. Jeśli sygnał PWM na biegu jałowym wykracza poza normalny zakres roboczy, najprawdopodobniej należy wymienić regulator lub pompę paliwa.


Przy pełnym obciążeniu silnika sygnał PWM powinien mieścić się w granicach 30-40%. Jeśli sygnał PWM przekroczy 50% przez 3 sekundy, wystąpi usterka P1191. Jeśli pod obciążeniem sygnał PWM jest za wysoki, najprawdopodobniej należy wymienić pompę paliwa.

Zainstalowana pompa




Odczyt ciśnienia paliwa 




Odczyt PWM regulatora




 


Często zadawane pytania i odpowiedzi

- czy pompa F5R pasuje do silnika Direct? TAK, pompy są produkowane do silnika Z22YH więc pasują


- czy pompa posiada gwarancję? TAK, pompy objęte są 2-letnią gwarancją niezależnie od przebiegu. Każda pompa posiada numer seryjny, dzięki czemu wiemy kiedy została sprzedana i od tej daty liczony jest okres gwarancji. Nie trzeba przechowywać żadnych dokumentów zakupu


- czy mogę zamontować pompę samodzielnie? TAK, jest to proste i wymaga kilku podstawowych kluczy


- czy konieczna jest wymiana regulatora? NIE, jest to dokładnie opisane na dole strony z regulatorami ciśnienia


- czy pompa jest membranowa czy tłokowa? Pompy F5R są pompami tłokowymi, elementami tłoczącymni są trzy tłoki stalowe


- czy pompy tłokowe są lepsze od pomp membranowych? nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, jedno i drugie ma swoje wady i zalety. Pompy membranowe są pompami hydraulicznymi, więc dopóki w pompie znajduje się olej, praktycznie nie ulegają zużyciu i dzięki temu są bardzo trwałe mechanicznie. Wadą jest to, że wysokie ciśnienie wynoszące 110 barów może uszkodzić membrany. Pompy tłokowe są pompami mechanicznymi, części pracują w benzynie bez smarowania i wykorzystują jedynie zjawisko tarcia płynnego, dodatkowo prowadnice pokryte są powłoką DLC, która zmniejsza tarcie i wydłuża żywotność. Mimo to pompy powoli się zużywają. Zaletą jest odporność na ciśnienie, wytrzymują kilkaset bar więc maksymalne ciśnienie robocze 110 bar nie stanowi żadnego problemu.


- czy pompy tłokowe są bezawaryjne? NIE, nie ma nic całkowicie bezawaryjnego, nawet młotek może się złamać. Są tylko rzeczy mniej lub bardziej awaryjne i pompa tłokowa należy do tych mniej awaryjnych


- jaka jest żywotność pompy? tego nie wiadomo jeszcze, pompy powinny wytrzymać przebieg 200 000 km, ale żadna z wyprodukowanych pomp nie ma jeszcze takiego przebiegu. Jeden z pierwszych egzemplarzy przejechał już ponad 80 tys. km i jest porównywalny z nową pompą

- co może się zepsuć w pompie? praktycznie nic bo elementy wykonane są z najlepszych dostępnych materiałów. Zasadniczo w pompie mogą się zawiesić zawory lub pompa może się zatkać z powodu zanieczyszczeń z paliwa. Szczelina zaworu tłocznego wynosi 0,05 mm i cokolwiek o tej średnicy może zablokować zawór, a pompa przestanie działać


- co zrobić, jeśli pompa ulegnie uszkodzeniu w trasie? w przypadku głębokiego stanu awaryjnego (całkowity brak mocy) należy wyłączyć silnik, odczekać około 30 sekund i wyjąć wtyczkę z regulatora ciśnienia. Po uruchomieniu silnika można bez większych problemów jechać do około 3000 obr/min. Po jeździe z odłączonym regulatorem pompa może wymagać serwisu nawet gdy była wcześniej w pełni sprawna. 

 

 

Instrukcja montażu i uruchomienia pompy

🔥Wszelkie prace przy układzie wtryskowym można prowadzić wyłącznie na zimnym silniku 🔥

Pompa wymaga regulatora ciśnienia nowszego niż 246 09 (dzień i rok produkcji) data produkcji jest na obudowie regulatora, są to dwie ostatnie liczby w trzecim rzędzie np 11 to 2011 rok. W regulatorach po regeneracji lub nowych F5R, nie jest wymagane sprawdzanie daty produkcji. Montaż pompy w układzie ze starszym regulatorem jest wyłącznie na odpowiedzialność użytkownika i ewentualne uszkodzenie pompy nie podlega w takim przypadku gwarancji.

 Po zdjęciu starej pompy, należy przełożyć czarną plastikową podkładkę na nową pompę. Od starej pompy należy odkręcić króciec dolotowy, sprawdzić stan filtra i przykręcić do nowej pompy. (w zaślepce jest nowy o-ring na króciec, gdyby stary był w złym stanie). Sprawdzić stan filtra w króćcu. Zalecane jest odpięcie przewodu paliwowego od króćca gdyż łatwiej wtedy przykręcić króciec do pompy. Króciec po nasmarowaniu wkręca się palcami a jedynie dokręca kluczem. Ustawić sześciokątny napęd pompy tak by można było ją wsunąć w głowicę aż do plastikowej podkładki. Następnie przykręcić pompę do głowicy (10Nm)oraz stalowy przewód między listwą a pompą (25Nm)(czasem konieczne jest lekkie dogięcie przewodu żeby pasował do pompy).
    

W przypadku gdy listwa paliwowa jest pusta należy najpierw zalać listwę paliwem. Należy poluzować stalowy przewód na złączu pompy i kilkukrotnie włączyć zapłon. Nastąpi wtedy zalanie listwy i wypchnięcie z niej powietrza.
Jeśli regulator wymaga ponownego montażu należy przed montażem nasmarować o-ringi i gniazdo smarem (10Nm)

Nie uruchamiać silnika gdy listwa paliwowa jest pusta.

Uruchomić i silnik i sprawdzić czy nie ma wycieków. Jeśli nie ma, należy przejechać co najmniej 50-100 km w celu odpowietrzenia i adaptacji układu wtryskowego. Wskazane jest osiągnięcie chwilowych obrotów 4000-5000 obr/min w celu szybszego odpowietrzenia. Jeśli w trakcie jazdy pojawi się błąd, należy uruchomić ponownie silnik i kontynuować jazdę. Po wystygnięciu i ponownym uruchomieniu także może pojawić się błąd. Jest normalny proces odpowietrzania układu wtryskowego.
    

Przez pierwsze 1000 km nie należy kręcić długotrwale silnika powyżej 3500 obr/min z powodu docierania się łożysk ślizgowych wału oraz ślizgów sekcji. Przez następne 1000 km do 5000 obr/min. Nie zastosowanie się do tego może spowodować, przegrzanie ślizgów i uszkodzenie pompy.

Nie wolno kręcić silnika do odcięcia bez obciążenia

Nie uruchamiać silnika z odłączonym regulatorem ciśnienia (jest to dopuszczalne jedynie w przypadku zjazdu awaryjnego np. po uszkodzeniu pompy). Pompa zawsze musi pracować z obciążeniem i uruchomienie silnika z odłączonym regulatorem może spowodować że pompa będzie wymagała serwisu w celu odblokowania zaworów tłoczących.  
    

W przypadku pojawia się błędu układu wtryskowego w początkowym okresie eksploatacji wskazane jest kilkukrotne przyspieszenie na drugiem biegu do 5000obr/min.

* Zgodnie i instrukcją serwisową po demontażu pompy lub regulatora należy zaślepić wszystkie otwory zarówno w listwie jak i pompie.  Nie wolno pozostawiać otwartego układu wtryskowego (części bardzo szybko całkowicie wysychają co może doprowadzić do zatarcia wtryskiwaczy lub pompy przy próbie uruchomienia, dodatkowo pojawia się korozja stalowych elementów)
* W przypadku modelu Zafira należy sprawdzić czy jest zainstalowany fabryczny filtr paliwa, jeśli nie to należy go koniecznie zainstalować na przewodzie paliwowym.



Zobacz także